Seyahat ettiğimizde, dünyanın farklı bölgelerinin sürdürülebilirlik, çevre dostu ürünler ve atıklarla nasıl başa çıktığını gördük ve bu bizi “yeşil” seyahat etme hedefine doğru daha çok çalışmak istememize neden oluyor. Bir dahaki sefere seyahatinize hazırlanırken , seyahat ederken nasıl olumlu bir etki yaratabileceğinizi düşünün.

Bir çift olarak seyahat eden yıllar boyunca ve birçok deneme, yanılma ve öğrenme sayesinde, artık bir seyahati sürdürülebilir kılmak için yaptığımız şeylerin bir listesine sahibiz. Birlikte sürdürülebilir yolculuk da bize yardımcı olduğunu saptadık sağlıklı buluşmanızı kalmak ve paradan tasarruf uzun vadede.

Guatape Kolombiya adalarına ve göllerine bakan sırt çantası takan kız Sapa Vietnam'da mavi dağlar ve bulutlar arasında bir uçurumun üzerinde bir kayanın üzerinde oturan adam

Bu ipuçları , tek kullanımlık ürünlerin kullanımını sınırlamak için bazı dayanıklı ürünleri kullanarak oluşturduğumuz alışkanlıklar veya son zamanlarda seyahat uygulamaları gibi yeni icatların bulunması nedeniyle sahip olabildiğimiz alışkanlıklar olabilir . Ayrıca farklı kültürlerdeki insanların nasıl enerji kullandığını, enerji tasarrufu yaptığını, yiyecek alışverişini ve depolamasını da not ettik.

Çevreyi korumak için üzerimize düşeni yapmak için gezilerimiz sırasında mümkün olduğunda yaptığımız şeyler burada. Aşağıdaki “yeşil seyahat” gezilerimizden herhangi birini kullandınız mı?

Plastik üretim torbalarını boşaltın ve yeniden kullanılabilir ürün torbaları kullanın.

Dan’le tanıştığımda marketlerde plastik ürün poşetlerini (rulodan kopardığınız türden) atladığını ve meyve veya sebzeleri doğrudan alışveriş sepetine koyduğunu gördüm. Bunu yaparak ne kadar plastik poşet kurtardığını anladım ve ben de yapmaya başladım.

Alışveriş gezilerinizde plastikten kaçınmak ve plastikten tasarruf etmek istiyorsanız, süpermarkette rulo halindeki plastik poşetleri atlayabilir veya bu yeniden kullanılabilir ürün poşetlerini kullanabilirsiniz, böylece soğan, elma veya diş sarımsak alışverişinizin etrafında uçuşmaz. araba.

Bu yeniden kullanılabilir çantalar, ister yurtiçinde ister yurtdışında olsun, yanınızda taşıyabileceğiniz harika bir üründür ve küçücük katlanırlar!

Tek kullanımlık atıştırmalık poşetleri kullanmaktan kaçınmak için seyahat Tupperware veya kaplarımızı kullanın.

Tek kullanımlık plastik poşetlerde atıştırmalıklar aldığımız günler geride kaldı.

In Peru ve Kolombiya , biz (kurutulmuş meyve veya fındık gibi) bakkal öğelerinden plastik kaplar bir koleksiyon geliştirdi ve bizim öğle kase, snack kapları ve daha fazlası gibi bu kullanılır.

Yiyecekler için dayanıklı, sızdırmaz ve akıllı seyahat kaplarına sahip olmak istiyorsanız, uzun bir nakliye veya yürüyüş gününde lokma büyüklüğünde yiyecekleri saklamanın harika bir yolu olan bu ECOLunchbox seyahat atıştırmalık kaplarını deneyin . Bu kaplar sızdırmaz ve dökülmez, sürdürülebilir şekilde üretilmiştir, yeniden kullanılabilir ve plastik içermez.

Bir parkurun bakış açısına geldiğimizde yerel ürünleri kesip üzerine atıştırmayı seviyoruz. Seyahat kaplarımıza salatalık, domates, havuç, çilek, portakal dilimleri veya zeytinleri getireceğiz ve bunların hepsini yediğimizde istifleyip bir poşete sarıyoruz.

Plastik şişeleri saklayın ve seyahat için güvenilir, yeniden kullanılabilir bir su şişesi kullanın.

Güvenebileceğiniz bir su şişesiyle seyahat ettiğinizde hayat daha iyiye doğru değişir. Hem Dan hem de ben mevcut şişelerimizin büyük hayranlarıyız ve her ikisinde de farklı özellikler arıyoruz.

Dan, YETI Rambler 26 oz Şişeyi kullanıyor ve ekstra geniş ağız açıklığına sahip delinmeye dayanıklı mutfak sınıfı paslanmaz çelik görünümünden hoşlanıyor. Bulaşık makinesinde yıkanabilir ve sızdırmaz kapağın üstünde üç parmaklı bir tutuş bulunur.

Kullandığım 15 oz S’ip Paslanmaz Çelik Su Şişesi . Vakum yalıtımlı, çift cidarlı ve dar ağızlı olması tarz olarak tercihimdir. İnce stili ve sırt çantamın file cebine sığmasını seviyorum .

Paslanmaz çelik su şişesi olmadan seyahat ettiğime inanamıyorum, ama şimdi sevdiğim ve onsuz çalışamayacağım bir tane bulduğuma sevindim. Dan ve benim şişelerimizi su soğutucularında ve çeşmelerde doldurarak ve bunları çay, kahve ve maden suyu için kullanarak yıllar boyunca kaç plastik şişe biriktirdiğimizi hayal bile edemiyorum.

Nerede olursak olalım, ister Montauk, NY’deki şehrin hemen dışında, isterse dünyanın diğer tarafında Bagan, Myanmar’da olsun , yeniden kullanılabilir su şişelerimizi sürdürülebilir olması için dolduruyoruz.

Mt Rainier Ulusal Parkı'nda bir nehirde tek omzuna asılmış sırt çantalı kız Sırt çantası ve şort giyen kız Guatape Kolombiya'da taş basamakları tırmanıyor.

Bir yolculuk paylaşımı uygulaması kullanın ve kelimenin tam anlamıyla bir yolculuğu paylaşın.

Muhtemelen şimdiye kadar seyahat için bir uygulama kullanmışsınızdır . Başka bir ülkede dolaşmak için güvenlik için ve ayrıca kredi ile ödeme yapmak için araç paylaşımlarını kullanmayı seviyoruz. Konu çevre dostu olmak olduğunda, bu uygulamalarla çevre dostu olmayı en üst düzeye çıkarmanın en iyi yolu havuzlama gibi bir seçenek seçmektir.

Peru, Kolombiya ve Meksika’da mahalleden mahalleye yolculuk yapmak için Uber’i sık sık kullanırdık. UberPool gibi seçenekleri seçmek, bir sürücünün sizi almasına ve benzer bir yörüngeye sahip oldukları için binecek olan bir yolcuyla birlikte bırakmasına olanak tanır.

Bu sadece şurada burada para biriktirmenin bir yolu değil, aynı zamanda büyük şehirlerde çevremize bir iyilik yapmanın ve bir yere gitmenin tek yolu arabayla ise karbon ayak izimizi azaltmanın bir yolu.

Yukarı batı tarafında seinfeld restoranının yakınında Broadway'den geçen arabalar Mexico City'de bir otoyolda bir Uber'de direksiyon simidi ve taksi şoförü

Bisiklet veya scooter kullanın ve yürüyebildiğiniz yerde yürüyün.

Bir şehre girmenin harika bir yolu olduğu için elimizden geldiğince yürümeye çalışıyoruz. Bazı yerlerde, mesafeler uzaksa veya arazi güvenli değilse yürümek zor olabilir. Biz Myanmar’dayken, Bagan’ı dolaşmanın en iyi yolu scooter (e-bisiklet dedikleri gibi). Ayrıca, egzersiz yapmanın ve manzaranın tadını çıkarmanın harika bir yolu olan Inle Gölü’nü dolaşmak için bisiklet kullandık.

Puerto Plata Dominik Cumhuriyeti'ndeki Pink Street'te boyalı bir duvarda pembe bisiklet dişlileri ve tekerlekleri Puerto Plata Dominik Cumhuriyeti'ndeki Calle Rosada'da pembe bir duvara pembeye boyanmış bisiklet tekerleği

Kahvenizi ‘gerçek bir fincanda’ için.

Neden kahvenizi kağıttan veya strafordan yapılmış atılabilir bir fincan değil de bir kupada içmelisiniz?

İlk olarak, her tek kullanımlık bardak kullandığınızda, işiniz bittikten sonra onu çöpe atıyorsunuz (muhtemelen ertesi gün Strafor veya ıslak bir kağıt bardak kullanmıyorsunuz, değil mi?).

Daha sonra israf olur ve çöplüğe gönderilir ve dünyada zaten çok fazla çöp vardır. Kafeden bir kupa veya fincan kullanın, sorduğunuza sevineceklerdir.

İkincisi, kafeden bir kupa veya bardak kullanırsanız, güzel kahve fotoğrafları çekebilirsiniz ve herkes güzel kahve fotoğraflarını sever!

Hiç kimse bir fotoğrafta dekor olarak strafor bardak istemedi, bu yüzden bir dahaki sefere bir kafeye gittiğinizde ve oturmak için zamanınız olduğunda, barista içkinizi “kalacak” bir bardak için dökmeden önce sorun.

Ardından, çiçekler, bardaklar veya bir dergi ile latte veya soğuk demlemenizi pozlayın ve işte!

Bogota'da ahşap bir masada büyük bir mavi kahve fincanı üzerinde elleri olan kız Ahşap bir masadaki cam sürahiden küçük beyaz bir bardağa sade kahve dökmek

Seyahat etmek ve kendi kahvenizi yapmak için bonus puanlar ! Bu onu bir sonraki seviyeye taşır. Artı, rehber güzel bir seyahat kahve kupasından bahsediyor!

Yerel ürünler satın alın (ve sağlıklı kalın!).

Karbon ayak izinizi azaltın ve yerel satın alın! Yerel ekonomiye ve yerel halka yardımcı olur ve işletmelerini teşvik eder.

Ne zaman uzun vadeli yolculuk , biz seçimler yapmak ve daha hızlı giderken mümkün değildir alışkanlıkları oluşturmak başardık ve daha kısa süre için. Örneğin, en sevdiğimiz sağlık alışkanlıklarından biri, yemek yapabilmemiz için her zaman mutfağı olan konaklama yerlerinde kalmaya çalışmaktır.

Yemek yapma lüksümüz olduğunda, yemek pişirmek için ne satın alacağımız bize bağlıdır. Süpermarketlerde ve yerel pazarlarda alışveriş yaparken, yerel olanı (en taze olacak ve en küçük karbon ayak izine sahip olacak) ve ithal edileni (daha pahalı, muhtemelen daha az taze ve daha yüksek karbon ayak izi) dikkate alıyoruz.

Telliskivi Yaratıcı Şehri Tallinn'de yaban mersini, muz ve çörek şeftali dahil satılık meyveler Beyaz ve pembe ahşap bir çıkıntı üzerinde satılık ananas

Bu, en ucuz ve en yerel ürünlerin patates, havuç, kök sebzeler ve dereotu gibi otlar olduğu Estonya’da ve ananas, soğan, şeker kamışı ve muz satın almanın çok daha uygun fiyatlı (ve çevre dostu) olduğu kuzey Vietnam’da çok belirgindi. Yeni Zelanda’dan ithal edilen elmaları kilosu 5 ya da 6 dolardan satın almaktansa.

Elma örneği, yerel olmadığında malların maliyeti hakkında bize en açık olanı yaptı, çünkü kuzeydoğudan gelen elmalar, sonbaharda mevsimindeyken süper ucuzdur.

Bir pazarda sarı soğan yığınları Beyaz düğme mantarları, mini bebek bella mantarları ve portobello mantarlarından oluşan mavi plastik kasalar Bir pazarda Satılık beyaz sarımsak başları

Son olarak, yerel ürünler satın almak sizi Meksika’nın mamey’i (çok kremalı), Kolombiya’nın pitahaya’sı (çok tatlı) ve Letonya’nın Kuzey Denizi balıkları (bizde bunlardan yok ) gibi harika meyveler, sebzeler ve tatlarla tanıştıracaktır. !).

Net olmasa bile bölgenizdeki geri dönüşüm hakkında bilgi isteyin.

Taipei’de çöplerimizi ve geri dönüşümlerimizi attırmak için Airbnb ev sahibimizin ev sahibesiyle iletişime geçmemiz gerekti . Taipei’de çöp kutuları veya çöp toplama alanları yok ve çok fazla umumi çöp kutusu yok – bu, insanları atıklarından haberdar etmek ve şehri temiz tutmak için.

Airbnb’mizde sürahi su soğutucusu olmadığı için, yakındaki marketten 6 litrelik bir şişe olan alabildiğimiz en yüksek miktarda arıtılmış içme suyu aldık. Birkaç gün sonra boş testilerimizi geri dönüştürmek istedik ama nereye yapacağımız konusunda hiçbir fikrimiz yoktu.

Ev sahibesi bize yardım etmekten memnun oldu ve geri dönüştürülebilir eşyalarımızın çöpe gitmeyeceği için rahatladık. Emin değilseniz sormanıza yardımcı olur!

Süpermarketler, eczaneler ve marketlerde tek kullanımlık plastik poşetlerden kurtulun.

Tek kullanımlık çantaları dayanıklı bir bez çantayla takas edin .

Kaktüslerin önünde HOLA AT ME yazısı bulunan siyah kanvas tote çanta Tarihi Prag'da taş kemerli bir geçit üzerinde yürüyen kolsuz bluz ve siyah şort giyen kız

Dünyanın çoğu artık plastik poşetlerin Dünyamız için korkunç olduğunu kabul ediyor. Pek çok insan bunları kullanımlarını en aza indirmeye çalışıyor; ancak, Asya ve Latin Amerika’da, ihtiyacımız olmasa bile her mağazada bize plastik poşetler sunulacağını gördük.

Bu nedenle genellikle görüntüsünü beğendiğim kanvas bir çantayla dolaşırım, bunun gibi . Su şişemi , cüzdanımı, telefonumu, yiyecekleri ve gün içinde satın almak için aldığım her şeyi alabilecek kadar büyük bir çanta olduğu için çanta olarak kullanıyorum . Ayrıca bir mağazada bana plastik poşet verilmesine ‘hayır’ dememe yardımcı oluyor.

Bir hafta boyunca vegan olmayı veya eti azaltmayı deneyin.

Kırmızı etin gıda alanındaki en yüksek karbon katkılarından biri olduğu artık yaygın bir bilgi. Hayvancılık, inanılmaz miktarda sera gazı emisyonu ve dünya çapında büyük bir karbon ayak izi üretti.

Bu konuda ne yapabilirsin? Et alımını azaltmayı veya eti tamamen ortadan kaldırmayı deneyin. Bu aslında evde ve seyahat etmediğimiz zamanlarda düzenli olarak yaptığımız bir şey. Seyahat ettiğimizde ve Airbnb veya apartman mutfağımızda yemek pişirmeye başladığımızda, genellikle vegan veya yumurtalı yemek yaparız.

Aşçılık kursunda yeşil bir masada beyaz tabakta Birmanya çayı yaprağı salatası Bir pazarda plastik kasalarda Satılık Kırmızı ve Sarı Üzüm domates Bir Birmanya yemek kursunda gümüş metal bir tencerede kaynayan patates köri

Dünyada pek çok ‘etli’ mutfak var, ama aynı zamanda (ABD ve Batı’nın aksine) ölçülü olarak et tüketen birçok vejetaryen kültür veya kültür de var. Örneğin, Hindistan’daki gibi Hindu kültürleri ineklerden çok fazla et tüketmez. Budist kültürler, vejeteryan gıdaların tüketimine daha fazla önem verir ve Jainist kültür, hiçbir hayvansal ürün içermez.

Etin ötesinde sağlık var, bu harika bir haber ve eğer kendinizi iyi hissediyorsanız, çiğ vegan olmak inanılmaz bir zorluktur. Kilo vermek, kolesterolü düşürmek veya sadece yeni bir yeme alışkanlığı denemek istiyorsanız, seyahat bunun için harika bir zaman çünkü zaten yeni şeyler deniyorsunuz! Ayrıca Kolombiya, Tayvan ve Meksika gibi seyahat ettiğimiz yerlerdeki meyve ve sebzeler çok lezzetli ve her zaman tazeydi.

Plastik poşetler ıslanır veya kirlenirse gece boyunca kurumaya bırakarak tekrar kullanın ve tekrar kullanın.

Alırsanız, plastik poşetleri saklayın ve tekrar tekrar kullanın. Her zaman yassılaştırıp evden getirdiğimiz plastik poşetleri tekrar tekrar ayakkabı, çamaşır, gıda ambalajı ve daha fazlası için kullanıyoruz.

Bir şey taşıyorsak ve çantalar ıslanırsa, gece boyunca bir kapı kolunda kurumaya bırakıyoruz ve gelecekte kullanmaya devam ediyoruz. Bu sayede poşetleri israf etmeden yeniden kullanmış oluyoruz.

Kurutma makinesi kullanmak yerine kıyafetleri asın.

Amerikalılar olarak, dünyanın geri kalanının bizim gibi kurutucuları sevmediğini anavatanımızı terk ederek öğreniyoruz. Aslında, dünyanın pek çok yerinde kurutucular yok! Bunu ilk olarak yurt dışında Hong Kong’da okuduğumda ve çamaşır makinesi alanındaki (aslında çatıda olan) kurutucuların evde bildiklerim gibi çalışmadığını öğrendim.

Şanghay’a taşındığımda iki yıl boyunca kurutucu görmedim! Evinde neredeyse hiç kimseyi tanımıyordum ve Anakara Çin’de geçirdiğim iki yıl boyunca kıyafetlerimi bir rafta kuruttum.

Artık dünyanın farklı yerlerinde yaşadığımız için Dan ve ben çalışan kurutuculardan, yarı çalışan kurutuculardan ve olmayan kurutuculardan payımıza düşeni gördük. Peru’nun nemli kış aylarında şans eseri bir kurutucumuz vardı (kotlarımızı kurutmak aksi takdirde beş gün sürerdi!), ama Kolombiya, Medellin’de bir kurutma makinemiz yoktu. Kanarya Adaları’nda, Nine Coliving’de çeşitli çamaşırlar yıkadım ve her bir parçayı çamaşırhanedeki çamaşır iplerine ve çatıdaki çamaşır iplerine astım . Kuru iklim nedeniyle hızlı kurudu!

Giysileri kurutmak için asmak, kurutucuda kızarmalarını önler ve ayrıca büyük miktarda enerji tasarrufu sağlar. Bu nedenle, yalnızca aksi takdirde kuruması sonsuza kadar sürecek olan giysileri kurutmayı öğrendik ve geri kalanı için onları havada kuruması için askılara ve kurutma raflarına asıyoruz.

Alentejo bölgesindeki tarihi bir Portekiz köyünün badanalı duvarları Barselona İspanya El Born mahallesindeki apartmanların yukarıya doğru görünümü

Duşunuzun farklı bölümlerinde suyu kapatın.

Güney Afrika, İsrail veya Cape Town gibi yerlere gitmek size su tasarrufu konusunda biraz bilgi verecektir. Yapabildiğimiz zaman suyu korumamız öğretildi, ancak Dünya’nın bazı yerlerinde su tasarrufu çok ciddi bir konu.

Gümüş bir musluktan şeffaf bir bardağa su dökmek Gelgitte gelirken köpüren çökmekte olan dalgalar

İsrail’de ilk kez, kısa duş almamız ve dişlerimizi fırçalarken daima lavaboyu kapatmamız tavsiye edildi. Orta Doğu’da çok değerli bir kaynak olduğu için suyu asla ve asla boşa harcamamamız söylendi – hatta ABD’deki evlerimizden bile daha değerli.

Güney Afrika, Cape Town’da, şehre yakın zamanda gelen herhangi bir ziyaretçi size, yakın zamanda yaşanan su krizi nedeniyle duşların 90 saniyeye indirildiğini söyleyecektir. Bu size banyo yaparken su tasarrufu yapmayı HIZLI öğretecek!

Günlük işleri ve görevleri yapmak için gerçekten ne kadar az suya ihtiyacınız olduğunu ve ne kadar tasarruf edebileceğinizi öğreten bunlar gibi derslerdir. Dünyanın geri kalanının nasıl su tasarrufu sağladığını görmek için evden ayrıldığıma memnunum, böylece ben de su tasarrufu yapmayı hatırlayabilirim.

Hizmetçi servisine havlu ve çarşaflarınızı değiştirmemesini söyleyin.

Birkaç günden fazla bir otelde kalıyorsanız, birkaç gün sonra havlularınız ve belki çarşaflarınız da değiştirilir. Evde, muhtemelen (yanlış olduğumuzu kanıtlamaktan çekinmeyin) çarşaflarınızı ve havlularınızı iki günde bir yıkamadığınızı düşünün, bu nedenle bir otelde bu da gereksiz bir hizmettir.

Otelde hizmetçi personel görürseniz, çamaşır yükünü en aza indirmek için havlu ve çarşaflarınızın değişmeden kalabileceğini belirtin. Bu, su tasarrufu sağlar ve daha az su israfı ve kurutuculara daha az elektrik harcaması yaratmanın en kolay yollarından biridir.

Tek kullanımlık gümüş takımlarınızı tekrar kullanılabilen gümüş eşyalara dönüştürün.

Bir başkasının hiç beklemediği anda çeşitli ihtimaller alıp çantamdan plastik kaşıklar gibi çıktığımda Mary Poppins gibi hissediyorum ama hazırlıklı olmaktan keyif alıyorum. Ayrıca, tek kullanımlık ve tek kullanımlık olduğu düşünülen şeylerden birden fazla kullanım yapmaktan da keyif alıyorum.

Yılın her günü bir plastik kaşık kullanır ve her seferinde atarsak, bu 365 atılmış kaşık demektir!

Bunu önlemek için, dayanıklı plastik çatal bıçak takımınız varsa, gerçek çatal bıçak takımı gibi yıkayın ve tekrar kullanın! Sırt çantanızda veya çantanızda plastik kaşıklar, çatallar ve bıçaklar bulundurabilir (o zaman için sokak yemeği aldığınızda ve bir yemek takımına ihtiyacınız olduğunda) ve plastik ürünleri yeniden kullanırken her zaman hazırlıklı olabilirsiniz.

Kaldığınız yerden ayrılırken her zaman klimayı, ısıyı, fanı ve ışığı kapatın.

Bir odadan çıktığımda aletleri ve ışıkları kapatmanın bilincinde olmam öğretilerek büyüdüm. Seyahat etmeye başladıktan sonra, örneğin Hong Kong’daki üniversite yurdum ve Vietnam’daki yeni bir otel gibi bazı yerlerin, bir odadan çıkarken size enerji tasarrufu yapmanın bir yolunu sunduğunu öğrendim .

Asya’da, oteliniz , hosteliniz veya Airbnb’nizdeki bir yuvaya girmeniz için bir kart verilmesi yaygın olabilir . Onu koyacağınız yuva, odadaki tüm elektriğe bağlıdır ve açılmasını sağlar.

Odadan çıkarken kartı yanınıza alırsınız (bazen oda anahtarıdır) ve bu şekilde oda dışındayken güç kullanamazsınız. Enerji ve güçten tasarruf etmenin harika bir yolu.

Bir kart ve slot senaryosu ile çalışmıyor olsanız bile, konaklama yerinizden veya bulunduğunuz diğer herhangi bir odadan çıkarken klimayı, ısıyı, ışıkları ve fanları kapatmaya dikkat edin. ev sahibi alışkanlıklarınız için her zaman minnettar olacaktır.

Seyahat ekipmanınızı kırılana kadar kullanın. Kelimenin tam anlamıyla.

Sevdiğim teçhizata sahibim, bu yüzden onları Goodwill’e veya başka bir hayır kurumuna bağışlayarak onlardan kurtulmadan önce sırt çantalarımı (tam anlamıyla değil) parçalara ayırmam şaşırtıcı değil.

Yakın zamanda [Camelbak 20L sırt çantam] cepleri yırtmaya başladığında ve pis göründüğünde sırt çantamı değiştirdim. Onu Away Daypack ile değiştirdim ve bunu da bozulana kadar kullanmayı umuyorum.

Ayrıca gerçekten bozulmadığı sürece bir giyim eşyasını da emekli etmem. Neredeyse 15 yıldır sarongum var ve onu sadece ara sıra tropik gezilerde kullandığım için zamanın testinden kurtuldu ve mükemmel durumda. Aynı şey kot pantolonum, ayakkabılarım ve ceketlerim için de geçerli – sadece artık kullanılamayacakları zaman değiştiriyorum.

Bagan Myanmar'daki en büyük Budist tapınağında kırmızı ve turuncu Malaya peştemâli giyen kız Mexico City'de sakin bir sokakta duran beyaz bluz ve kot giyen kız

Tüketmeyi bıraktığınız an, aslında sahip olduklarınızı yeniden kullandığınız andır. Bu iyi hissettirmiyor mu?

Daha yavaş seyahat edin.

Elbette hepimiz seyahat ederken mümkün olduğunca çok şey görmek isteriz. Yorucu olabilir ve kendimizi “paketlememiz” gerektiğini hissediyoruz. Birincisi, bir yerde daha uzun süre kalmak, Airbnb’de iki haftadan fazla kalmak ve toplam maliyetten bir yüzde indirim almak gibi indirimler sağlayabilir .

Çevre dostu olmak açısından ne kadar az özel yolculuk, otobüs yolculuğu ve uçuş yaparsanız çok kısa sürede… o kadar iyi! Cüzdanlarımıza, uyku programlarımıza ve ayrıca çevreye zarar veren her 36 saatte bir şehirden şehre gidip gelmek yerine, eğlenmeyi ve bir yeri gerçekten tanımayı öğrendik.

Büyük bir Coca Cola reklam panosu ve sarı NYC minibüs taksisi ile Times Meydanı sahnesi Bir nehirde arkadan çıkan çatı örtüsü ve duman ile motorlu tekne Gri bir taş bina önünde Limerick, İrlanda'da kırmızı ekspres otobüs

Marketten içecek alırken plastik şişe yerine cam şişe tercih edin.

Büyürken ve plastik toplum tarafından şeytani olarak görülmeden önce (neyse ki!), Bir mağazaya asla gitmezdim ve plastik şişe yerine cam şişeyi tercih etmezdim.

Plastik bir kötülük. Son zamanlarda Facebook’ta arkadaşlarımla geri dönüşümün karanlık taraflarını detaylandıran haber makaleleri paylaştığımı gördüyseniz, öyle görünüyor ki, geri dönüştürüldüğünü düşündüğümüz şeyin sadece küçük bir kısmı aslında öyle.

Bu, ortalama bir plastik şişenin çöpe dönüştüğü anlamına gelir.

Tayvanlı bir otomatta plastik içecek şişeleri Güneşli bir günde Lizbon'da beton bir çıkıntının üzerinde cam şişe taze sıkılmış portakal suyu

Cam daha iyi bir seçenektir. Ayrıca cam ile, camı gelecekteki alternatif kullanımlar için kullanabilirsiniz. Aslında, en sevdiğim ‘hediyelik eşyalar’dan bazıları Tayland’dan cam Red Bull şişeleri (mini boy), Çin’den cam baijiu şişeleri ve Guatemala’dan mini cam pisco veya Quetzalteca şişeleri oldu.

Bir bardak başka neye dönüşebilir? Bir şarap şişesi bir çiçek vazosu olabilir veya benzer cam şişelerden oluşan bir koleksiyon bir kitaplıkta estetik olabilir. Cam, plastikten çok daha fazlasıdır, bu da çökecek ve atık haline gelecektir.


Başka bir ülkedeki birine burada sürdürülebilir ipuçları hakkında bilgi verin.

Seyahat yoluyla bulacağınız ve bizim bulduğumuz şey, diğer ülkelerdeki insanların sürdürülebilirlik ve çevreyi önemseme konusunda sahip olduğumuz eğitimin aynısını almadıklarıdır.

Bir bitki mağazasında satılık kırmızı kaplarda çeşitli sulu meyveler Bir musluktan taş bir su yoluna akan su Derin mavi gökyüzüne karşı brokoli gibi görünen tek ağaç

Bu yüzden Vietnam’da bu kadar çok torbalanmış çöp, Çin’de nehirlere dökülen şişeler ve Filipinler’de sokaklara saçılmış çöpler göreceksiniz. Dünyanın farklı bölgeleri, çevrelerine farklı şekilde öncelik veriyor.

Fırsatınız varsa , fikirlerinizi ifade etmek için yerel dillerde veya çeviri uygulaması gibi yararlı bir seyahat uygulaması aracılığıyla bir mağaza sahibiyle konuşun . Birisine plastik pipet kullanımına son verilmesini ve kimsenin pipetle içmesi gerekmediğini ya da plastik poşetlerin veya tek kullanımlık plastik bardakların kullanımının sona erdirilmesi hakkında konuşun.

Yurtdışında bir işletmeye danışmanlık yapmak gibi bir durumdaysanız, kompostlanabilir ürünlerden yapılmış pipetler, kompostlanabilir gümüş eşyalar, atıkları kompost, geri dönüşüm ve çöp olarak ayırma ve aklınıza gelen diğer fikirleri tavsiye edin. Bir fark yaratmaya yardımcı olabilirsiniz. Her şey seninle ve eylemlerinle başlar.