Sat. Oct 1st, 2022

Adalar cennet hayallerini çağrıştırır: sıçan yarışından bir kaçış ve hışırtılı palmiyelerin altında rahatlayabileceğiniz ve sakin mavi denizi seyredebileceğiniz mükemmel bir kum parçası.

Ancak tüm adalar aynı şekilde yaratılmamıştır. Bazılarının güzelliği, onları çevreleyen, kristal berraklığında ve gelişen mercan krallıklarıyla bilenleri büyüleyebilen deniz tarafından tanımlanır.

Diğer adalarda bereketli ormanlar ve kadifemsi tepeler bulunur ve bazıları kültürel mücevherleriyle gezginleri büyüler. Aradığınız ister muhteşem kumsallar, çarpıcı topografya veya egzotik kültürler olsun, bu adalar gündelik gürültüden uzak, ancak yaratık konforlarına yakındır.

Seyşeller’den Santorini’ye ve Karayipler’den Capri’ye, dünyanın en güzel adalarının bu listesinde kendi Shangri-la’nızı bulun.

Not: Son zamanlardaki küresel sağlık ve güvenlik sorunları nedeniyle bazı işletmeler geçici olarak kapatılabilir.

1. Maldivler

 

Maldivler
Maldivler

 

Maldivler dünyanın en büyüleyici adalarından bazılarına ev sahipliği yapar, ancak bu adaları gerçekten parlatan denizdir. Hint Okyanusu’nu zar zor gören bu göz kamaştırıcı beyaz kıyılarda kristal berraklığında ışıldayan akuamarin suları kucaklıyor.

26 doğal atolden oluşan Maldivler takımadaları, her yıl küçülen bir ölçüm olan en yüksek noktasında denizden üç metreden fazla yükselen, gezegenin en alçakta yatan ülkesidir.

Büyüleyici suların altında, mercan resifleri gelişir, dünyanın dört bir yanından dalgıçları ve şnorkelle yüzücüleri cezbeder. Sörfçüler de kalabalık olmayan molalara binmek için buraya akın ediyor.

Karaya döndüğünüzde, lüks tatil köyleri, takımadaların en büyük varlığı olan, aynı zamanda gezegenin iklimi değiştikçe en büyük tehdidi olan denize odaklanan maceralar için mükemmel başlangıç ​​noktaları sağlar.

 

2. Bora Bora, Fransız Polinezyası

 

Bora Bora, Fransız Polinezyası
Bora Bora, Fransız Polinezyası

 

Dev bir fötr şapka gibi şekillendirilmiş bu yemyeşil volkanik ada, sayısız Güney Pasifik fantezisinde yer alıyor. Bu tropikal güzelliğin odak noktası ve en iyi varlığı, tek renkli turkuaz rengindeki büyüleyici lagünüdür. Balıklar, kaplumbağalar, köpekbalıkları ve vatozlar berrak sularda yüzer ve küçük adacıklar veya motus lagünü işaret eder.

Ada, elbette, ağız sulandıran mutfağı ile kesinlikle Fransız. Çevredeki resiflerde dalış ve şnorkelli yüzme mükemmeldir ve yürüyüş parkurları palmiye ağaçlarıyla dolu ormanlardan geçer.

Ödeyebileceğinizden, burada, su üzerinde lüks bir bungalovda saklanın ve denizin yumuşak şırıltısıyla uykuya dalarken iyi talihinizin tadını çıkarın.

 

3. Palawan, Filipinler

 

Palawan, Filipinler
Palawan, Filipinler

 

Palawan, Filipin’in cennete cevabıdır. Bu ada eyaleti, güneybatıdan Borneo’ya kadar uzanır, mücevher gibi bir denizden yükselen yemyeşil kireçtaşı zirveleri o kadar berraktır ki, balıkların üzerindeki ifadeleri yüzeyden neredeyse görebilirsiniz.

Pırıl pırıl beyaz kumlu plajların şeritleri, hışırtılı palmiyelerle çevrili bu ormanlarla kaplı adaların çoğunu çevrelerken , su altında mercan resifleri, dünyanın en iyi dalışlarından bazılarını sunan etkileyici bir tropikal balık çeşitliliği ile doludur.

Diğer ilgi çekici yerler arasında adaların eşsiz vahşi yaşamı, zümrüt gölleri ve şirin balıkçı köyleri sayılabilir. Coron , lüks tatil köylerine ev sahipliği yapar ve El Nido doğal güzelliklerle dolup taşar ve zincirdeki en çekici adalardan biridir. Buradan muhteşem Bacuit takımadalarında ada gezintisi yapabilirsiniz .

Palawan’ın en gözde cazibe merkezlerinden biri, uzun bir yeraltı nehri ile etkileyici bir kireçtaşı mağara sistemi olan Dünya Mirası listesinde yer alan Puerto Princesa Yeraltı Nehri Ulusal Parkı’dır .

 

4. Seyşeller

 

Seyşeller
Seyşeller

 

El değmemiş ve resim mükemmelliğiyle Seyşeller seyahat etmeye değer. Kenya’nın doğusunda, 115 mercan ve granit adadan oluşan bu nispeten bozulmamış takımada, UNESCO listesindeki ormanlardan ve gelişen mercan resiflerinden dev kayalarla çevrili palmiyelerle çevrili, tozlu plajlara kadar ilgi çekici yerler ile doludur .

Bu ekvator adalarının toplam arazi alanının neredeyse yarısı korunmaktadır ve adaların çoğu, mükemmel dalış ve şnorkelle yüzme ile balık açısından zengin deniz koruma alanlarında bulunmaktadır.

Seyşeller ayrıca gezegenin en zengin balıkçılık alanlarından bazılarına sahiptir ve burayı olta balıkçıları için en iyi yer haline getirir. Karışıma biraz baharatlı Créole mutfağının yanı sıra Mahé, Praslin ve La Digue’nin lüks tatil beldelerini ekleyin ve Seyşeller’in cazibesini anlamak kolaydır.

5. Santorini, Yunanistan

 

Santorini, Yunanistan
Santorini, Yunanistan

 

Denizle dolu bir kalderayı çevreleyen muhteşem Santorini, dramatik güzelliği için en yüksek puanları alıyor. Ağartılmış beyaz villalar volkanik kayalıklardan aşağı yuvarlanır. Mavi kubbeli kiliseler pırıl pırıl denize karşı yükselir ve parlak begonvil spreyleri göz kamaştırıcı renk paletine katkıda bulunur.

Siyah lav kayalıklarının tepesinde yer alan Firá ve Oia yerleşimleri , adanın en güzel ve pahalı destinasyonları ve Oia , dünyanın en çok fotoğrafı çekilen yerleri arasında yer alıyor.

Diğer Santorini olayları kapsar Akrotiri Arkeoloji Sitesi, Eski Thira, siyah kum plaj Perissa, ve tabii ki, yüce günbatımının. Yükselen deniz kayalıkları ile çevrili bu çarpıcı kalderaya yelken açmak, unutulmaz bir ilk izlenim bırakıyor.

 

6. Cook Adaları

 

Cook Adaları
Cook Adaları

 

Güney Pasifik’te bir kazazede olmayı hayal ettiyseniz, Cook Adaları tam size göre. Fransız Polinezyası ve Samoa arasında uzanan ancak Yeni Zelanda ile güçlü bağları olan takımadaların 15 adası, Güney Pasifik’teki en güzel adalar arasındadır.

Arasında Adaların en gözde mekanlardan akuamarin lagünleri, palmiyeli plajlar ve volkanik doruklarına cazip edilir. Hepsinden iyisi, yerliler Güney Pasifik’in en cana yakınları arasındadır.

Rarotonga , birçok tatil yeri, yemyeşil zirveleri ve bol plajları ile ana turizm merkezidir. Aitutaki , Güney Pasifik’teki en güzel adalardan biridir . Ebegümeci bağcıklı köyler yamaçlara sokulur ve çoğu tatil beldesine kayak mesafesinde olan cennet lagünü boyunca 21 motus veya küçük adacık uzanır.

Kendinizi burada, su üzerinde bir bungalovda ya da uzak bir adada rustik bir plaj kulübesinde konaklayın ve Robinson Crusoe fantezilerinizi yaşayın.

7. Bali, Endonezya

 

bali, Endonezya
bali, Endonezya

 

Bali’nin sarhoş edici kültürü, duyular için bir şölen. Hindu tapınaklarından tütsüler esiyor, pirinç tarlaları elektrik yeşillikleri içinde parlıyor ve yiyecekler tat alma tomurcuklarını sarsıyor. Sörf yapmak, yüzmek ve güneşlenmek adanın güzel kumsallarında yapılan popüler aktivitelerdir ve turistler bu egzotik adada tapınağa atlamak ve yemyeşil kırsalda gezip kaplıca tedavileri, alışveriş ve yürüyüşe kadar yapacak çok şey bulacaktır .

Bali manevi tarafını içinize Ubud , bkz Seminyak ve aile dostu Sanur , turistik pompalama nabzını Kuta, ya komşu volkanik adada konumlar keşfetmek Lombok .

Kalmak için şık bir yer mi arıyorsunuz? Güzel sahil beldelerinden birini seçin ve çocukları getiriyorsanız , ailenizle birlikte kalacak çok sayıda uygun fiyatlı yer bulacaksınız .

Kesin olan bir şey var: Bali’nin büyüleyici ruhu, sıcak, tropikal bir dalga gibi üzerinize çökecek.

8. Dalmaçya Adaları, Hırvatistan

 

Zlatni Sıçan
Zlatni Sıçan

 

Adriyatik denizinde, Hırvatistan kıyılarında bulunan Dalmaçya Adaları, rahat cazibe ve zengin tarihin büyüleyici bir karışımıdır. Pırıl pırıl denizlerle ve Hırvatistan’ın en iyi plajlarından bazılarıyla çevrili bu muhteşem adalar, şirin köyler, butik oteller ve restoranlarla dolu .

Listenin başında, ünlü Zlatni Rat (Haliç) sahil şeridine sahip Brac yer alıyor . Hvar , Gotik kiliseleri, araç trafiğine kapalı eski kenti ve pitoresk balıkçı limanıyla da güzeldir. Buradan, kristal berraklığındaki suları ve tenha koylarıyla tanınan güzel Pakleni Adaları’na hızla geçebilirsiniz .

Görülmesi gereken diğer Dalmaçya adaları arasında kırmızı çatılı, beyaz badanalı binalarıyla Korcula ; iki iç tuzlu su gölü ile Mljet ; ve nispeten kalabalık olmayan Vis.

 

9. Fiji

 

Fiji
Fiji

 

Avustralya’nın tropik kaçış noktalarından biri olan Fiji, tüm fantezi ada kutularını işaretliyor. Beyaz kumlu plajlar, yarı saydam turkuaz sular ve iç içe mercan resifleri burada bolca bulunur. Fiji halkı da ziyaretçileri sıcak, samimi gülümsemelerle karşılıyor.

Dalış, şnorkelle yüzme, balık tutma ve bazı bölgelerde sörf yapmak Fiji’de yapılacak popüler şeylerdir , ancak bir palmiye ağacının altına yayılmak ve ipeksi ılık denizlere dalmak eşit derecede ödüllendirici olabilir. 300’den fazla ada ile, lüks ünlülerin saklanma yerlerinden ve aile dostu tatil yerlerinden muhteşem Yasawa ve Mamanuca grubuna kadar tatiliniz için en iyi adayı bulmak çok kolay .

Fijililer küçük çocukları sever, bu yüzden burası dinlenmek isteyen aileler için harika bir yer.

 

10. Kaua’i

 

Kaua'i'nin havadan görünümü
Kaua’i’nin havadan görünümü

 

Kaua’i’ye “Bahçe Adası” denmesinin iyi bir nedeni var: yağmur ormanları iç kısımların çoğunu kaplıyor, şelaleler lav kayalıklarından dökülüyor ve tropik çiçeklerin sarhoş edici kokusu boğucu havada ağırlaşıyor.

Ancak adanın güzelliği sadece bereketli florasında değil; muhteşem sahil şeridi nefesinizi kesecek. Lav, bu muhteşem adayı oydu, okyanus tabanından yukarı doğru fırlayarak muhteşem kumsallarla çevrili kadifemsi sırtlar ve baş döndürücü uçurumlar oluşturdu .

Kobalt mavisi denizlerinin altında, kaplumbağalar ve tropik balıklar, dünyanın dört bir yanından gelen dalgıçları ve şnorkelle yüzenleri memnun ederek mercan resifleri boyunca yüzer. Popüler kardeş adaları Maui ve Oahu ile karşılaştırıldığında, Kaua’i mütevazı bir hava yayıyor ve daha rahat bir hızda hareket etme eğiliminde.

Kauai’nin en gözde turistik yerlerini kaçırmayın : nefes kesen Na Pali Sahili , 10 mil uzunluğundaki Waimea Kanyonu ve Hanalei Körfezi’nin yukarısındaki kayalıklardan bulutlarla kaplı manzaralar .

 

11. Aziz Lucia

 

St. Lucia'daki Pitons'un görünümü
St. Lucia’daki Pitons’un görünümü

 

St. Lucia, karanlık ve düşünceli bir güzellik yayıyor. Diğer Karayip adalarından farklı olarak, altın kumları ve zarif palmiyeleri ile ziyaret edenler arasında popüler olsa da, en iyi varlıkları mutlaka plajları değildir. Aksine, adanın kendisi topografik dramada boğulmuş durumda. İkiz volkanik zirveler olan yükselen Pitons, denizden 700 metreden fazla yükselen ve muhteşem manzaraya nefes kesici bir fon sağlayan bereketli manzaralara hakimdir.

Hindistan cevizi ağaçlarının, şelalelerin, şirin balıkçı köylerinin, mercan resiflerinin, doğa parkurlarının ve şifalı kaplıcaların bulunduğu tüylü ormanlar , St. Lucia’da keşfedilecek yerlerden sadece birkaçıdır . Güzel Marigot Körfezi ve Anse Chastanet Deniz Parkı öne çıkanlar. Adanın Fransız etkileri de egzotik çekiciliğine katkıda bulunuyor.

 

12. Capri, İtalya

 

Capri, İtalya
Capri, İtalya

 

Amalfi Sahili’nden yaklaşık 20 kilometre uzaktaki Glamorous Capri, tüm yutturmacaları karşılıyor. Deniz mavisi renkli Tiren Denizi’nden, rengarenk çiçeklerle çevrelenmiş deniz yığınları ve yüksek kayalıklar yükselir.

Onun bir tanesi en popüler turistik halk minik gemilerde turistleri kürek ve akustik göstermek için opera söylemek mavi mağara, bir parlayan deniz mağarası vardır.

Marina Grande limanına vardığınızda, bir film seti gibi hissettiren ana Capri kasabasına giden fünikülere binin. Buradaki meydan, kusursuz giyimli yerliler ve tasarımcı kıyafetleri ve adanın parfümleriyle dolu alışveriş çantaları taşıyan turistlerle dolup taşıyor.

Buradayken, en yüksek kasaba olan Anacapri’yi de ziyaret ettiğinizden emin olun ve adanın ve denizin muhteşem manzarasını görmek için telesiyejle Monte Solaro’ya çıkın .

 

13. Ko Phi Phi, Tayland

 

Ko Phi Phi, Tayland
Ko Phi Phi, Tayland

 

Tayland’ın Krabi Eyaletindeki küçük bir takımada olan Ko Phi Phi’de, tropik denizden yükselen yemyeşil kireçtaşı zirveleri ve ılık sular palmiyelerle kaplı şekerli kumsallarda buluşuyor .

2004 yılında tsunami tarafından çarpılan Ko Phi Phi şimdi iyileşti. Doğal güzelliği hala , daha küçük komşu ada Ko Phi Phi Leh’deki Maya Plajı’nda çekilen ünlü Leonardo DiCaprio filmi The Beach’te uyandırılan tropik ada rüyasını hatırlatıyor .

Ko Phi Phi Don , üzerinde yerleşim olan tek adadır ve çevredeki adalara günübirlik geziler düzenlemektedir. Diğer popüler aktiviteler arasında yüzme, şnorkelli yüzme ve mükemmel dalış sayılabilir. Arsız adaşı sakinleriyle ünlü Monkey Beach’i kaçırmayın .

14. Whitsunday Adaları, Avustralya

 

Whitsunday Adaları'ndaki Whitehaven Plajı
Whitsunday Adaları’ndaki Whitehaven Plajı

 

Dünya Mirası listesinde yer alan Great Barrier Reef boyunca serpiştirilmiş Whitsunday Adaları, Avustralya’nın klasik tropik ada fantezisinin bir versiyonudur. Bu 74 yemyeşil ada, çarpıcı mavi Mercan Denizi’nin üzerinde yükselen boğulmuş tepelerin doruklarıdır.

Yelken, Whitsundays’da yapılacak popüler şeylerden biridir ve balık zengini mercan resifleri boyunca dalış yapmak mükemmeldir. Bu, altı milli park tarafından korunan son derece kırılgan bir ekosistemdir ve bazı adaları yürüyüş parkurlarında keşfedebilirsiniz.

Gibi lüks çıkışına açılan sahil kamp, eko-geri çekilmeler ve aile merkezlerinden konaklama aralıkları Hayman Adası ve Qualia üzerinde Hamilton Adası . 

Radyant silis kumları kaçırmayın Whitehaven Beach, biri Avustralya’nın en iyi plajları üzerinde, Whitsunday Island .

Airlie Plajı, Whitsunday maceralarının ana çıkış noktasıdır.

 

15. Sardunya, İtalya

 

Castelsardo
Castelsardo

 

Keyifli beyaz kumlu plajlar, engebeli kıyı zirveleri, ağız sulandıran yemekler, eşsiz bir kültür karışımı ve antik arkeolojik hazineler: Bu şımarık İtalyan adasında sevilmeyecek ne var?

Çoğu gezgin , sarp koyları ve berrak yeşil denizleriyle göz alıcı Costa Smeralda’yı ya da Zümrüt Sahili’ni duymuştur , ancak bu büyük ve çeşitli Akdeniz adası aynı zamanda diğer birçok cazibe merkezi üzerinde hak iddia etmektedir . Sardunya, Avrupa’nın en büyük kanyonu olan Gola su Gorropu’ya ev sahipliği yapmaktadır ; tarih öncesi arkeolojik alanlar; büyüleyici Katalan esintileri taşıyan Alghero kasabası ; ve başkent Cagliari’nin ortaçağ sokakları .

Pek çok şımartıcı otel ve tatil köyünden birinde bir süre kalın ve buradayken, doğal sahil sürüşlerinden bazılarında gezin ve muhteşem manzaraları içinize çekin.

16. Aziz Barts

 

Aziz Barts
Aziz Barts

 

Şaşırtıcı derecede güzel, ancak abartısız olan St. Barts, dünyanın dört bir yanından film yıldızlarını ve patronları cezbeder ve bunun iyi bir nedeni vardır. Bu güzel ada, tropik bölgelerde Fransa’nın enfes bir tadı ve seçici gezginlerin sevdiği rahat bir çekicilik sunuyor.

Biri St.Barts en gözde mekanlardan , yeşil tepelerle tarafından desteklenen kıyı şeridi etrafındaki eğri onun çekici sarışın plajları vardır. Mahremiyet ve inziva, adanın diğer en çok satan noktalarıdır, ancak elbette tüm bunların bir bedeli vardır. Bu çekici ada Karayipler’in en pahalılarından biridir, ancak para sorun değilse, kendinizi özel bir villaya veya butik otele yerleştirebilir, gurme Fransız mutfağından doyasıya yemek yiyebilir ve zengin ve ünlülerin yaşam tarzını yaşayabilirsiniz.

 

17. Bahamalar

 

Exumas'taki tropik ada, Bahamalar
Exumas’taki tropik ada, Bahamalar

 

700 ada ve 2.000’den fazla küçük cay ile Bahamalar’da hayalinizdeki Karayip saklanma yerini bulmak çok kolay. Bu şaşırtıcı güzel adaların üst konumlar pastoral plajları ve harika alışveriş ve yemek mercan resifleri gelişen arasında değişir.

Gümrüksüz satış mağazaları, mega tatil köyleri ve eğlence mi arıyorsunuz? Baş Nassau başkenti , New Providence adasında popüler bir yolcu gemisi limanı ya da Büyük Bahama gemide kalmak. Büyük av balıkçılığı yapmayı en sevdiğiniz şey mi? Bimini en iyi seçimdir. Belki sualtı dünyasını keşfetmek istersiniz: Long Island ve Andros’ta harika dalışlar ve birinci sınıf kemik balıkçılığı vardır.

Ve sadece göz kamaştırıcı mavi sularla yıkanan muhteşem beyaz kumlu plajlarda güneşlenmek istiyorsanız, Exumas, Abacos ve Eleuthera gibi Out Islands’a gidin. Pembe kumlu plajlar daha çok senin işin mi? Harbour Island listenizin başında olmalı.

Eğer ziyaret etmeye karar ne olursa olsun, içinden kalmak pastoral yerlerde bol bulabilirsiniz lüks tatil için aile tatil ve hatta ucuz herşey dahil tatil

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.