Sat. Oct 1st, 2022

Mevcut sağlık ve yaşam tarzı eğilimleri çevreye daha duyarlı bir yönde ilerlemeye devam ederken, ekoturizm kavramı son yıllarda popüler bir tartışma konusu haline geldi. Ama tam olarak nedir ve neden bu kadar önemli hale geldi?

Ekoturizmin (sorumlu turizm olarak da bilinir) ne olduğu, etkilerinin neler olduğu, hangi ülkelerin onu teşvik ettiği ve Afrika’daki ekoturizmin durumu hakkında bilinmesi gereken tüm bilgileri açarken bize katılın.

ekoturizm nedir?

ekoturizm

Ekoturizm, turistlerin bir yer veya topluluk üzerinde bıraktığı fizyolojik, ekolojik ve çevresel etkileri en aza indirmeyi amaçlayan bir turizm şeklidir. Turistleri ziyaret ettikleri herhangi bir destinasyon üzerinde olumlu bir ekonomik, politik ve çevresel etki bırakmaya teşvik etmeyi amaçlayan sürdürülebilir turizm çatısı altına girer.

Sorumlu turizm, hem turistleri hem de ev sahiplerini aşağıdaki ilkelerden bazılarına uymaya teşvik eder:

  • Ekolojik ve çevresel ayak izlerini en aza indirin
  • Konumlar, topluluklar ve vahşi yaşam için farkındalık ve saygıyı eğitin ve yaratın
  • Yerel doğanın ve vahşi yaşamın korunmasını ve korunmasını teşvik etmek
  • Yerel topluluklarla saygılı, olumlu ve karşılıklı olarak yararlı bir şekilde etkileşim kurun.
  • Ülkelerin ve toplulukların ekonomik ve politik durumları hakkında farkındalığı artırmaya yardımcı olan unutulmaz deneyimler yaratın

Ekoturizm neden önemlidir?

ekoturizm

İklim değişikliği ve gezegen üzerindeki etkisi, popüler düşüncede daha önemli bir tartışma haline geldikçe, sürdürülebilir kalkınmaya ve turizmin daha sorumlu, çevre dostu bir şekilde nasıl teşvik edilebileceğine artan bir ilgi var.

Kitle turizmi, aşırı kalabalıklaşmaya, kirlilik ve toprak erozyonu gibi çevresel zararlara ve ayrıca yerel sakinlerin baş etmek için mücadele edebileceği şişirilmiş yaşam maliyetlerine katkıda bulunur. Aşırı turizmin olumsuz etkileri Tayland’da Maya Bay , Peru’da Machu Picchu ve İtalya’da Venedik gibi yerlerde şimdiden görülüyor .

Sürdürülebilir turizm, insanlığın hala seyahat edip yeni yerler keşfederken çevresel yıkım sorunlarıyla başa çıkabilmesinin yollarından biridir.

Zenginleştirme

Ekoturizm, katıksız kitle turizminden daha manevi ve kültürel olarak zenginleştiricidir çünkü çevrenizle daha kişisel ve etkili bir şekilde bağlantı kurabilirsiniz . Fayda sağlayan ve onu korumaya yardımcı olan bir yeri ziyaret ettiğinizi ve onunla etkileşimde bulunduğunuzu bildiğinizde, bu, o yer ve insanları ile kalıcı, daha gerçek bir bağlantı duygusu geliştirebilir.

Çevre

ekoturizm

Sorumlu turizm , çevrenin korunmasını ve korunmasını teşvik eder . Ekotur organizasyonları, vahşi hayvanları okşama veya ata binme gibi yerel çevrelerini tehdit eden veya zararlı olan faaliyetleri önermez veya desteklemez. Ayrıca yerel toplumu karşılıklı yarar sağlayan projelere ve ortaklıklara dahil etmek için aktif bir çaba gösterirler.

Eğitim

Bir destinasyon, tarihi ve geleceği hakkında bilgi edinmenin harika bir yolu, olumlu, uygulamalı deneyim ve gösterilerden geçer ve ekoturizm bunu sağlar. İster bir plajın temizlenmesine yardım ediyor, ister bir merkezde gönüllü çalışıyor veya bir ekotur grubunun liderliğinde aksiyon dolu bir yürüyüş yapıyor olun, sadece bir yer hakkında bilgi edinme fırsatınız olmaz , aynı zamanda yeni beceriler geliştirme şansına da sahip olursunuz .

ekonomi

Sorumlu turizm, bir ülkenin yerel ekonomisi üzerinde olumlu bir etki bırakmakla ilgilenir ve bunu yapmanın yollarından biri de yerel topluluk üyelerini turlara ve kalkınma projelerine katılmaya davet etmektir. Bu, tur rehberi, kolaylaştırıcı, çevirmen ve eğitimci olarak iş bulabilen yerel sakinler için iş fırsatları yaratır. Yerel halkın istihdamı, kalkınma ve büyüme için kullanılabilecek topluluklarına para yatırır.

Sürdürülebilir turizm çabalarıyla tanınan ülkeler hangileridir?

Günümüzde birçok ülke sürdürülebilir turizm ve koruma alanına daha fazla zaman ve kaynak yatırırken, ekoturizmleriyle dikkat çeken bazı ülkeler var:

Kosta Rika

ekoturizm

Kosta Rika , ekoturizm tanıtımıyla en ünlü ülkedir. Arazisinin %26’sını milli parklara ve vahşi yaşam rezervlerine adayan Kosta Rika, koruma çabalarında ciddidir ve çevre koruma ile ekonomik kalkınmayı başarılı bir şekilde entegre etmiştir. Bir kahve tarlasında veya bir yanardağın yanında yürüyüş yapın , organik bir çiftlikte yerel yemeklerin tadına bakın veya ormanın gölgesinde zeplinle geçin !

Ekvador

Ekvador’un en bilinen doğal cazibe merkezi olan ünlü Galapagos Adaları’nı koruma çabaları takdire şayandır. Galapagos Adaları, çoğu dünyanın başka hiçbir yerinde bulunmayan eşsiz bitki ve hayvan türleri ile ünlüdür!

Ekvador , takımadaları korumalı bir milli park ve deniz rezervi ilan etti . Ekoturizmi teşvik etmek ve adaları korumak için bir dizi politika getirmiştir. Bu, rezervin korunmasına yardımcı olan bir park giriş ücretinin getirilmesini , adada aynı anda izin verilen turist sayısını sınırlandırmayı ve koruma ile ilgili eğitim programlarını kullanmayı içerir .

Norveç

Sürdürülebilir turizm ve çevre bilinci söz konusu olduğunda Norveç (İzlanda gibi diğer İskandinav ülkeleri ile birlikte) Avrupa’da başı çekiyor. Norveç , avcılık, balıkçılık ve petrol sondajı gibi ticari girişimlere katı sınırlar koyarak ekolojisinin ve doğal çevresinin korunmasını sağlar . Norveç’teki çevre dostu aktiviteler arasında ünlü fiyortlar (korunma durumları nedeniyle bozulmamış durumda tutulan) turları , nehir raftingi , kano , mağaracılık ve yürüyüş yer almaktadır !

Afrika’da ekoturizm ne olacak?

ekoturizm

Afrika’da ekoturizm bir kavram olarak kıta genelinde hala gelişmektedir ancak Afrika ülkeleri için son derece faydalı olma potansiyeline sahiptir. Etiyopya , Kenya , Benin , Güney Afrika ve Namibya gibi ülkeler , Afrika’da sürdürülebilir turizm destinasyonlarının başında geliyor.

Bu destinasyonlar, safariler, permakültür ve bahçe üretim atölyeleri ve yerel ekoloji ile ilgili eğitim programları gibi tümü yerel istihdam için yerel fırsatlar sağlayan bir dizi çevre dostu ekotur sunmaktadır. Kıta genelinde, ahşap, su ve hatta yemeklik yağ gibi geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılan ecolodge’lar daha popüler hale geliyor!

Sürdürülebilir bir şekilde nasıl seyahat edilir

Bir sonraki seyahatinizde nasıl daha sürdürülebilir bir şekilde seyahat edeceğinize dair birkaç genel ipucu:

  • Mümkün olduğunda , daha az karbon emisyonu yarattığı için doğrudan bir varış noktasına uçmaya çalışın
  • Hedefiniz yerel ise araba kullanmayı düşünün . Gerekirse bir arkadaşınızla ortak olmaya çalışın veya bir otobüse atlayın
  • Tek kullanımlık plastik kullanmaktan kaçınmak için yeniden kullanılabilir alışveriş poşetlerini ve yeniden kullanılabilir kapları paketleyin .
  • Yaban hayatı rezervlerini veya yavruları sevme veya file binme gibi hayvanlar için zararlı olan vahşi yaşam etkileşimleri sunan kuruluşları desteklemeyin.

Ekotur yapılacaklar listenize hangi ülkeye gitmek istersiniz ve orada ne yapmak istersiniz? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin. Sizden haber almak isteriz!

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.