Sat. Oct 1st, 2022

Türkiye’nin şehirleri, Türk yaşamını en canlı şekilde deneyimlediğiniz yerlerdir.

Türkiye’nin birçok şehri, hatta bugün modern ticaret ve sanayi merkezleri olarak bilinenler bile, eski köklere sahiptir ve Osmanlı, Bizans veya Klasik olsun, eski çağlardan kalma güzel mimarilerle dolu eski şehir bölgelerine tutunur.

Geçmişteki imparatorlukların büyük inşaat işlerini keşfetmek, ülkenin en iyi yemek mekanlarından bazılarını aramak veya sadece çarşı karmaşasında kaybolmak istiyorsanız, seyahatlerinize biraz şehir zamanı eklediğinizden emin olun.

Türkiye’nin en iyi şehirleri listemizle büyük şehir manzarasını nerede bulacağınızı planlayın

Not: Son zamanlardaki küresel sağlık ve güvenlik sorunları nedeniyle bazı işletmeler geçici olarak kapatılabilir.

1. İstanbul

 

Ayasofya, İstanbul
Ayasofya, İstanbul

 

İstanbul, engin antik geçmişini ve telaşlı modern mega şehir vızıltısını diğer birçok şehir tarafından yönetilmeyen bir aplomb ile birleştirmeyi başarıyor. Burası Türkiye’nin en büyük metropolüdür . Avrupa ve Asya’nın karşıt kıyılarında yer alan, yaklaşık 15 milyonluk bir nüfusa ev sahipliği yapıyor.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, İstanbul dünyanın en gözde şehir tatili destinasyonlarından biridir. Farklı dönemlerden bu akıllara durgunluk veren çok sayıda tarihi anıtı ziyaret edebileceğiniz Dünya’da birkaç şehir daha var. Sadece merkezi eski şehir merkezinde, bazı ülkelerin sayabileceğinden daha fazla birinci sınıf turistik yer barındırıyor.

Burada haftalar geçirebilir ve yine de görülecek yeni şeyler ve alışveriş yapmak için ilginç yerler bulabilirsiniz , ancak ilk kez gelen ziyaretçiler için tarihi merkez, zamanınızı yoğunlaştırmanız gereken yerdir. Burada hem Bizans hem de Osmanlı İmparatorluklarından şehrin en ünlü büyük İmparatorluk bina projelerini bulacaksınız.

Sultanahmet Camii , Ayasofya (Ayasofya) , Topkapı Sarayı ve Kapalı Çarşı dört büyük vardır. Bunların ötesinde, Bizans sarnıçları, daha çok kubbeli ve cömertçe döşenmiş camiler, Barok saray mimarisi ve keşfedilecek freskli kiliseler var. Ve tarih, İstanbul’un cazibesinin sadece bir parçasıdır.

Bu şehrin sadece büyük geçmişinin toplamı olduğunu düşünmeyin. Buradaki sokak hayatının hareketli, genç bir havası var.

Kafe ve yemek ortamı, elden geçirilmiş Osmanlı saray yemekleri ve yöresel spesiyalitelerden modern Akdeniz ve füzyon lezzetlerine kadar her şeyi içerir. İstanbul Modern ve ARTER gibi büyük oyuncularla çağdaş sanat ortamı gelişiyor.

 

2. Antalya

 

Düden Şelalesi, Antalya
Düden Şelalesi, Antalya

 

Türkiye’nin önde gelen Akdeniz tatil beldesi aynı zamanda 1,2 milyonluk nüfusuyla önemli bir ticaret merkezidir, bu nedenle plaj yaşamına eklenecek çok sayıda kozmopolit vızıltı vardır.

Güneş ve kumu elinizdeki şehir olanaklarıyla birleştirmek istiyorsanız, Antalya Türkiye’de ziyaret edilecek en iyi yerlerden biridir. Laid-Back plaj hayatı hem de bulunursa Konyaaltı plajına ve Lara plajına , ancak şehir canlı ve çeşitli kafe ve Restoran sahnesi musluğu kolayca hala.

Antalya’nın merkezinde yer alan Kaleiçi semtiyle , bronzlaşmaktan fazlasını yapmanın zamanı geldiğinde günlerce ulaşabileceğiniz Türkiye’nin en iyi korunmuş eski şehirlerinden birine sahipsiniz. Roma döneminden kalma bir limana inen , pürüzlü, dağlık kıyı şeridi boyunca süzülen manzaralara sahip bu Osmanlı dönemi konaklarından oluşan bu mahalle , plaja sahip olmakla ilgilenmiyor olsanız bile, başlı başına yeterli turistik yer sağlar.

Eğer şehir içinde manzaraları yeterli değildir, Antalya da Türkiye’nin önemli arkeolojik alanlara bir bütün yağma kapılarına oturur. Aspendos , Perge , Side ve Termessos’un ünlü Klasik dönem harabeleri kasabadan sadece günübirlik gezilerle, daha fazlasını sunan bir sahil kasabası bulmakta zorlanacaksınız.

 

3. Bursa

 

Bursa Ulu Camii
Bursa Ulu Camii

 

Osmanlı İmparatorluğu orijinal sermaye , Bursa bugün iki milyona geniş, başıboş, modern kent, ev sahipliği yapmaktadır.

Çoğu ziyaretçi, gezilerini şehrin merkezi bölgelerinde yoğunlaştırmak isteyecektir. 20 kubbeli Ulu Cami , hem Yeşil Cami’nin hem de Türbe’nin zengin çinileri ile Muradiye Külliyesi’ndeki ilk Osmanlı Padişahlarının rengarenk dekore edilmiş türbeleri, Bursa’nın imparatorluk döneminin en ünlü anıtlarıdır.

Şehrin merkezinde, çok sayıda han (kervansaray) ve bedesten (depolar) ile Bursa’nın mirasını bir İpek Yolu ticaret noktası olarak sergilediği devasa Kapalı Çarşı bulunur . Geleneği devam ettiren çok sayıda ipek dükkânıyla Koza Han’ı kaçırmayın .

Yine de bazı gezginler için, sergilenen tüm bu miras ikincildir. Foodies, İskender kebabının icat edildiği şehirde yemek yemek için burada. Kasabadaki hemen hemen her restoran bunu manşet yemeği olarak sunuyor, ancak gerçek anlaşma için, ilk yaratıldığı yer olan Kebapçi İskender’e kadar.

 

4. Şanlıurfa

 

İbrahim Havuzu, Şanlıurfa
İbrahim Havuzu, Şanlıurfa

 

İbrahim Peygamber’in doğduğu iddia edilen ve bir zamanlar Bizans şehri Edessa olan Şanlıurfa, Türkiye’nin güneydoğusunda her zaman en ilginç duraklardan biri olmuştur.

Son yıllarda Göbeklitepe ören yerinin turizme açılmasıyla yeni bir ziyaretçi dalgası buraya da akın etti. Sadece şehrin eteklerinde oturan bu Neolitik monolitler, 2019’da UNESCO Dünya Mirası statüsüne alındı.

Şehir merkezinde, devasa ve tamamen çağdaş bir yeni Arkeoloji Müzesi , Türkiye’nin en büyüleyici müze deneyimlerinden birini sağlar ve alanının büyük bir bölümünü hem Göbeklitepe’den hem de Şanlıurfa bölgesinin erken insanlık tarihindeki öneminden sergilere ayırarak siteyi tamamlar.

Bu iki önemli turistik yer olmasa bile, Şanlıurfa’da ziyaretçilerin açabileceği çok şey var.

Eski şehir bölgesinin çarşısı , geleneksel el sanatları atölyelerinin ve pazar ürünleri tezgahlarının dar sokakların arasında toplandığı ve eski kervansarayların avlularının artık atmosferik açık hava kafeleri olarak kullanıldığı yoğun bir kargaşadır.

Eski şehir bölgesinden, şehrin tam kalbinde, yemyeşil Gölbaşı parkı çıkıyor . Bu büyük hac bölgesi, İbrahim’in hikayesi için önemli yerlere inşa edilmiş tarihi camiler ve kutsal sazanlarla dolu balık havuzları ile şehrin yerel bilgisinde merkezi bir rol oynar.

 

5. İzmir

 

İzmir Konak Meydanı'ndaki saat kulesi
İzmir Konak Meydanı’ndaki saat kulesi

 

Bu eyalet başkenti ve 2,9 milyonluk nüfusuyla Türkiye’nin üçüncü büyük merkezi , her ikisi de günübirlik mesafede olan yakınlardaki Efes ve Bergama bölgeleri için büyük bir şehir üssü .

Ege kıyılarına yayılan İzmir, bugün Türkiye’nin en canlı metropol merkezlerinden biri olarak kabul ediliyor. Genç, ticari uğultu ve modern cephesi, engin bir tarihi gizler.

İzmir, bir zamanlar Roma döneminden Osmanlı döneminin sonuna kadar bu kıyı şeridindeki en önemli liman kenti olan Smyrna idi. Mısır’daki İskenderiye ile birlikte , yüzyıllar boyunca Türklerin, Rumların, Yahudilerin ve Ermenilerin yaşadığı bir Akdeniz kozmopolit merkezi olarak kutlandı.

1922’de Türk Bağımsızlık Savaşı’nın sonunda meydana gelen feci bir yangın, İzmir’in tarihi mahallelerinin çoğunu yok etti, ancak şehrin merkezindeki geniş Kemeraltı Pazarı semtinde tarihi geçmişe bir bakış hala bulunabilir . Burada Osmanlı depoları artık zanaat atölyelerine ev sahipliği yapıyor, kervansaraylar kahvehanelere dönüştürülür ve ara sokak tezgahları ürün ve ev eşyalarıyla dolup taşar.

 

6. Konya

 

Konya'da semazen gösterisi
Konya’da semazen gösterisi

 

13. yüzyıldan kalma Tasavvuf şairi ve vaiz Mevlana Celaleddin Rumi’nin mezarına ev sahipliği yapan gösterişli çinilerle döşenmiş Mevlana Müzesi , bu eski Selçuklu başkentini Akdeniz kıyılarından doğuya giden herhangi bir gezgin için önemli bir durak haline getirmiştir.

Çoğu ziyaretçi gezilerini bu Mevlevi Sufi mezhebinin doğduğu yerde (yaz aylarında haftada iki kez; yılın geri kalanında haftada bir) semazenlerin gösterisini izlemek için geçirir .

Konya’nın tasavvufi bağlantısı turizme adını yazdırmış ama dervişlerin ötesinde yapılacak çok şey var .

Merkez şehir, 13. yüzyılda Selçuklu başkenti olan Konya’nın büyük döneminden ayakta kalan camiler ve anıtlarla doludur. Karatay Medresesi gibi bazıları, özenle restore edilmiş ve Selçuklu döneminin sanatsal başarılarını vurgulayan ilginç müzelere dönüştürülmüştür.

Şehrin dışında, çevredeki sade ovalar, tarih meraklısı gezginleri şehirde başka bir gece daha geçirmeye ikna edecek bir dizi cazibe merkezine ev sahipliği yapıyor. Listenin başında , arkeologların dünyanın en büyük Neolitik köylerinden birini ortaya çıkardığı Çatalhöyük yerleşim höyüğü yer alıyor .

 

7. Fethiye

 

Fethiye limanı
Fethiye limanı

 

Onun sayesinde muhteşem liman ön ayarı , 100,000 bu küçük şehir Akdeniz kıyısında ziyareti Türkiye’nin en popüler yerlerden biridir.

Fethiye önemli bir yatçılık destinasyonudur. Günlük grup tekne turlarından çok günlük özel yat kiralamaya kadar birçok yelken aktivitesi sunulmaktadır. Buradaki liman aynı zamanda Türkiye’nin en ünlü yelkenli güzergahının da çıkış noktasıdır: bu kıyı şeridi boyunca en iyi kıyı manzaralarından bazılarını çeken üç gecelik Mavi Yolculuk .

Fethiye her ne kadar öncelikle su ile ilgili olsa da, konumu, çevredeki yemyeşil ormanlık tepelerde gizlenmiş çok sayıdaki harabeleri keşfetmek için denize açılmak için de mükemmeldir. UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Xanthos ve Letoön’ün Klasik Dönem Likya kalıntıları, günübirlik gezi mesafesindeki başlıca arkeolojik alanlardan sadece ikisidir.

Yine de sadece güneşe ve denize odaklanmışsanız, burası yamaç paraşütü ve tekne turları ile ünlü Ölüdeniz plajları ve Kelebekler Vadisi için en yakın şehir üssü .

 

 

Gaziantep çarşı bölgesi
Gaziantep çarşı bölgesi

 

Türkiye’nin baklava merkezinin yemek meraklıları için tanıtıma ihtiyacı yok. Gaziantep’in tatlıları ülke çapında ünlüdür. Yine de şeker çarpmasının ötesinde keşfedilecek çok şey var.

Biri asal turistik olan Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi . Son derece çağdaş ve güzel tasarlanmış müze, Roma dönemi mozaik zemin sanatının dünyanın en önemli koleksiyonlarından birine sahip olup, tümü Birecik Barajı’nın suları altında kalmadan önce yakındaki Belkıs-Zeugma arkeolojik alanından kurtarılmıştır.

Gaziantep’in gerçek zevklerinden biri de eski şehir bölgesini gezmek . Geleneksel el işi dükkanları ve tarihi kahvehanelerle dolu çok sayıda baklava dükkanı ve küçük çarşı sokakları, tam bir gününüzü alabilir.

 

9. Ankara

 

Ankara Kalesi
Ankara Kalesi

 

Türkiye’nin başkenti ve beş milyonluk nüfusuyla ülkenin ikinci büyük şehri, ülkenin tam ortasında. Ankara genişleyen bir iş ve sanayi merkezi ama onu Türkiye turunuza eklemeniz için iki büyük neden var.

Beeline, ülkedeki en iyi müzeyi ziyaret etmek için burada. Anadolu Medeniyetleri Müzesi Demir Çağı’na aracılığıyla Neolitik kapsayan ülke çapında arkeolojik, gelen eserler benzersiz bir koleksiyona sahiptir. Türkiye’nin kadim tarihinin engin genişliğini anlamak istiyorsanız, burası ülkedeki en iyi yer.

Ankara’nın diğer önemli cazibe merkezi ve modern bir hac yeri Anıtkabir’dir . Bu tepe kompleksi, modern Türkiye’nin kurucusu Atatürk’ün mozolesini barındırır. Bu modern ulusun Birinci Dünya Savaşı’ndan sonraki yıllarda nasıl dövüldüğünü anlamak için buraya gelin.

Ankara aynı zamanda Hitit başkenti Hattuşa’nın , bir zamanlar Anadolu’nun büyük bir kısmına hükmeden Tunç Çağı İmparatorluğu’nun ve Büyük İskender’in Gordion düğümünü kestiği Demir Çağı bölgesi Gordion’un kalıntılarına en yakın üs .

 

10. Eskişehir

 

Odunpazarı ilçesi
Odunpazarı ilçesi

 

Bu büyük üniversite merkezi tamamen kafe kültürü, bahçeler ve sanatla ilgilidir. Gençlik enerjisi ve hareketlilik dolu Eskişehir, yazları hafta sonları nehirde gondol gezintisi yapmak, parklarda piknik yapmak ve Odunpazarı’nın küçük eski kasaba bölgesinde yürüyüş yapmak için günübirlik buraya geziye çıkan yerel ailelerin büyük ilgisini çekiyor.

Odunpazarı aynı zamanda Eskişehir’in en yeni cazibe merkezini bulacağınız yerdir. OMM (Odunpazarı Modern Müzesi) sanat galerisi sıra resimlerinde ve ana çağdaş sanat sahnesinde büyük isimlerin geçici sergiler olarak heykel ve teçhizatları içeren, modern sanat kalıcı bir koleksiyona sahiptir. İstanbul dışındaki en önemli özel sanat galerisidir.

Eskişehir eskiden pek çok gezgin tarafından atlanırdı, ancak İstanbul’u Ankara ve Konya’ya bağlayan yeni hızlı tren hatları, Eskişehir’i (her iki hatta bir istasyon) iç kesimlere giden yolcular için popüler bir durak haline getirdi.

 

11. Antakya

 

Aziz Petrus Kilisesi, Antakya, Türkiye
Aziz Petrus Kilisesi, Antakya, Türkiye

 

Antakya (genellikle yerel olarak Hatay olarak adlandırılır), hem St. Paul hem de St. Peter’ın ilk mühtedilere vaaz verdiği Hristiyanlığın ilk merkezi olan antik Antakya’dır .

Arnavut kaldırımlı sokakları, eski Osmanlı evleri, pazarları ve bir avuç kilisesiyle labirenti andıran eski şehir bölgesi amaçsız gezintiler için mükemmeldir. Antakya’nın diğer önemli turistik yerleri, merkezin hemen dışındadır.

Hatay Arkeoloji Müzesi’ndeki Roma ve Bizans mozaik sanatı koleksiyonu , dünya standartlarında sadece Gaziantep ile rekabet ediyor. Müzede mozaiklerin yanı sıra büyüleyici Bronz Çağı eserleri de sergileniyor.

Müzeye giden yolda hem Aziz Petrus Kilisesi’ni ( dünyanın en eski kiliselerinden biri) hem de dünyanın şimdiye kadarki en büyük sağlam mozaik zemini üzerine inşa edilmiş yeni Museum Hotel’i (2019’da açıldı) geçiyorsunuz. bulundu.

12. Trabzon

 

Trabzon'un Aya Sofya'sı
Trabzon’un Ayasofya’sı

 

Burası Karadeniz kıyılarının en turist odaklı şehridir.

Çoğu ziyaretçi, Türkiye’nin yemyeşil çay yetiştiren tepelerine yapılacak gezilere veya Karadeniz’in en ünlü yerlerinden biri olan Sümela Manastırı’nı ziyaret etmeye başlamadan önce genellikle sadece bir gece geçirir . Manastır son birkaç yıldır restorasyon için kapatılmış olsa da, sadece tırtıklı kayalıklara inşa edilmiş konumunu görmek bile onu hala önemli bir cazibe merkezi haline getiriyor.

Yine de Trabzon, çoğu gezginin verdiğinden daha fazla zamana değer. Şehrin kendisinde, en önemli turistik yer, 13. yüzyıldan kalma önemli fresklere sahip, kiliseden camiye dönüştürülmüş bir müze olan Aya Sofya’dır .

Ayasofya’yı gezdikten sonra merkez çarşı semtine ve müstahkem Ortahisar (orta kale) mahallesine dalın . Her ikisi de bol miktarda Osmanlı mimarisine sahipti ve birkaç kervansaray şimdi kafe ve mağaza alanı olarak kullanılıyor.

Trabzon aynı zamanda Karadeniz mutfağını tatmak için Karadeniz’in en iyi destinasyonlarından biridir. Şehir merkezindeki çok sayıda restoran, Karadeniz’in çok kültürlü geçmişine dayanan Gürcü, Yunan ve Türk lezzetlerinin kaynaşmasını sergileyerek bu bölgenin farklı yemeklerinde uzmanlaşmıştır.

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.